دوشنبه 24 مهر‌ماه سال 1391 ساعت 05:22 ب.ظ

زنبورداران شمال فرانسه درست وضع کسی را دارند که شئ عتیقه‌شان، توسط یک اره که درون آن فرورفته تهدید می‌شود. در این مورد خاص، این شئ عتیقه عسل امسال‌شان است و اره مورد نظر هم باز خود عسل است!

 زنبورداران ناراحتند، چون عسل رنگی آن‌ها قابل فروش نیست و استانده ‌(استاندارد)های فرانسه درباره عسل را کسب نمی‌کند. البته این عسل آبی از شهد گل‌ها نیز به دست نیامده و به همین دلیل از رنگ عسل استانده فاصله گرفته است. عسل استانده رنگی میان تقریباً بی‌رنگ تا قهوه‌ای تیره می‌تواند داشته باشد.


این خبر برای ناحیه‌ای که سالی هزار تن عسل تولید می‌کند و زمستان گذشته را نیز با نرخ بالای مرگ و میر زنبورها سپری کرده و پیش‌بینی می‌شد به همین دلیل تولید عسل کمتری داشته باشد، یک فاجعه وحشتناک و البته آبی‌رنگ است. چند نفر از زنبورداران شهر ریبوویل وقتی به دنبال کشف علت این فاجعه به راه افتادند، متوجه شدند زنبورهای آن‌ها به جای گل‌ها به سراغ پس‌ماندهای رنگی کارخانه‌های M&M (تولیدکننده دراژه‌های شکلاتی با پوشش رنگی) رفته‌اند که در یک کارخانه بازیافت بیوگاز در فاصله چهار کیلومتری کندوها برای تبدیل شدن به انرژی انباشته شده بودند.

کارخانه بازیافت زباله نیز همزمان با زنبورداران متوجه علاقه زنبورها به پس‌ماندهای M&M شده بود و خیلی سریع این پس‌ماندهای شیرین را از دسترس زنبورها خارج کرد. پس‌ماندهای شکلات اکنون در یک فضای بسته و دور از چشم زنبورهای شیرینی دوست نگه‌داری می‌شوند، ولی به هرحال موم‌های سرشار از عسل‌های آبی رنگ ضرر خودشان را به زنبورداران زده‌اند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo