جمعه 9 دی‌ماه سال 1390 ساعت 08:52 ب.ظ


ژل رویال یا شاه انگبین که از غدد مغذی کارگران جوان ترشح میشود دارای مقادیری پروتین ، مواد وهورمون هایی هست که تا حدودی شناخته شده اند . لاروهای زنبور همگی در سه روز اول زندگیشان تنها از این ماده تغذیه میشوند .از روز چهارم داخل سلول های کارگران و نرها مقداری گرده گل هم اضافه می شود . هر لاروی که حتی یک بار مقداری ولو بسیار ناچیز از گرده بخورد هرگز به ملکه تبدیل نمیشود و این خاصیت را برای همیشه از دست می دهد.ولی لاروی که قرار است تبدیل به ملکه گردد روز چهارم وروزهای بعد تا آخر دوران لارو بودنش هم منحصرا با ژله رویال یا شیر تغذیه شده وهیچ وقت گرده گل به غذایش اضافه نمی گردد.

دانشمندان با کنجکاوی در راز طول عمر ملکه زنبور عسل و شباهت ژنتیکی که با زنبوران کارگر داشت دریافتند که تنها عامل ایجاد این تغییر شگرف در این مخلوق بسیار پیچیده همین ژل رویال می باشد اینجا سؤالی برای آنها پیش آمد که آیا میشود برای انسانها ودرمان امراض ویا فتن طول عمر بیشتر و رسیدن به آرزوهای دیرین بشر از ژل رویال بهره برد؟

این سؤال باعث شد که دانشمندان شروع به تحقیق کردند ودر این تحقیقات با طول عمر زیاد کسانی که زنبورداری میکردند مواجه شدند حال برایشان بسیار انگیزه بخش شده بود با وسایل ابتدایی شروع به تجزیه آن کردند و متوجه وجود مقادیر زیادی مواد لازم بدن از جمله قندها و پروتیین ها و کم کم با پیشرفت علوم و کامل شدن وسایل آزمایشگاهی پی به وجود بی نظیرترکیبات این ماده گران بها بردن


خواص درمانی ژل رویال


مطالعات وسیعی از سال 1835 میلادی بر روی این ماده اعجاب انگیز صورت گرفته و خواص درمانی متعدد آن را به اثبات رسانیده است که به برخی از آنها اشاره میشود.
• خاصیت میکروب کشی:ژل رویال به دلیل د اشتن اسید چرب غیر اشباع(HAD10)ضد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس،اشرشیاکلی،سالمونلا،تیفی(عامل حصبه)عمل میکند.همانطور در درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کند اثر می گذارد.تحقیقات نشان داده است خاصیت آنتی بیوتیکی یک چهارم ژل رویال برابر است با پنی سیلین البته بدون هیچ عوارض جانبی.در ژل رویال پروتئین قوی میکروب کشی بنام (Riyalisin) وجود دارد که اثر قوی بر ضد باکتری های گرم مثبت دارد.
• در هر گرم ژله رویال یک میلیگرم استیل کولین وجود دارد.استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیام های عصبی در انسان است.این ماده در درمان و جلوگیری از آلزایمر،رعشه،فراموشی بسیار موثر است و با آن میتوان فعالیت های فکری را افزایش داد.
همینطور استیل کولین موجب گشاد شدن رگ های خونی شده و باعث کاهش فشار خون در افرادی که از فشار خون بالا رنج میبرند می گردد.
• تصلب شرائین:(سخت شدن سرخرگهای قلب) که با افزایش سن و افزایش کلسترول بالای خون در بدن انسان ایجاد می شود و (HAD10) موجود در ژل رویال با کاهش ذخیره کلسترول در دیواره سرخرگ باعث کاهش فشار خون میگردد بنابراین از بیماری تصلب شرائین پیشگیری میکند.
• جوانی و شادابی پوست و ضد پیری:کلاژن ،لسیتین،تیامین و ویتامین های A,C,D,E موجود در ژل رویال برای پوست بسایر مفید است.
پروتئین رشته های کلاژن،موجب اتصال بافت به یکدیگر شده و از چروک خوردن پوست جلوگیری می کند همچنین طول عمر سلولها را نیز افزایش میدهد.و اثر ضد التهابی ژل رویال در روند بهبود زخمهای پوستی موثر است.
• خاصیت ضد سرطانی:ماده (HAD10) به ژل رویال خاصیت ضد سرطانی بخشیده است.همچنین از طریق خاصیت ضد فعالیت استروژن این ژل مانع رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان میشود.همینطور این ماده میتواند سلول های ایمنی را وادار به تولید مواد و عوامل ضد تومور در بدن کند.از جمله این مواد می توان به عامل نکروز دهنده تومور و اینترفرون گاما اشاره کرد. در مشاهدات آزمایشگاهی افزایش مواد فوق در کشت سلول همراه با ژل رویال تایید شده است.
این ماده بسیار مغذی تاثیر خوبی بر بهبود بیماران سرطانی بعد از پرتو درمانی و شیمی درمانی دارد و باعث سرعت افزایش گلبولهای سفید (WBC) در خون میشود.
بر اساس مشاهدات و تحقیقاتی که تاکنون به دست آمده و همچنین با عنایت به نظر گذشتگان ما در طب سنتی(Traditional Medicine) ژل رویال می تواند در تمامی سنین مصرف شود و به عنوان مکمل غذایی مناسب در رژیم غذایی قرار گیرد.البته این ماده اعجاب انگیز به دلیل خواص فوق العاده اش برای افراد بالای 50 سالگی به طور خاص توصیه میشود.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo